آشنايي با پوست بدن:
پوست يک ارگان حياتی است که بدون آن هيچ موجودی قادر به ادامه حيات نيست. پوست بعنوان وسيعترين عضو زنده بدن، درحقيقت يكي ار پيچيده ترين، جالبترين و پركارترين اعضاء نيز به شمارمي آيد. دستاوردها و تحقيقات انجام شده در زمينه شناخت ساختار و عملكرد پوست در بدن طي دهه گذشته از مجموعه مطالعات دو قرن اخير بيشتر و مؤثر تر بوده است .

وظايف پوست :
– بدن را در مقابل آسيبهاي مكانيكي ، حرارت وتابش شديد نور محافظت مي كند(سيستم دفاع مکانيکی).
– از نفوذ مواد شيميايي و ورود ميكروبها و ميكرو ارگانيسمها به بدن جلوگيري مي نمايد(سيستم دفاع ايمونولوژيکی) .
– برخي از مواد مضر حاصل از فعاليتهاي متابوليسمي در سيستم گوارشي و كبد را دفع ميكند.- هورمونها و آنزيمها را درداخل بدن حفظ مي كند.
– به عنوان يك عضو لامسه خارجي ، پيامهاي حسي را از طريق اعصاب به مغز و مراكز عصبي منتقل مي كند .
– به كمك سلولهاي لانگرهانس ، نقش مهمي را در سيستم ايمني بدن ايفا مي نمايد .
– نشان دادن نژاد هر فرد (سياه پوست-سفيد پوست و غيره)
– نشان دادن جنسيت هر فرد (مرد و زن (
– مانع از تبخير شدن آب بدن. تنظيم حرارت بدن و سدی در برابر از دست دادن دمای داخلی بدن.

اجزا و ساختمان پوست :
در هر اينچ مربع از پوست ، با ضخامت متغير بين 1mm تا 4mm ، اجزا ي متعددي را مي توان مشاهده نمود كه با تعداد شگفت آوري در كنار هم به ايفاي نقش خود مي پردازند. 650 غده مترشحه عرق, 65 فوليكول مو, ، 19 يارد مويرگهاي ظريف خوني ، هزاران سلول لامسه ، پايانه عصبي و سلولهاي لانگرهانس در هر اينچ مربع از پوست در كنار هم قرار دارند كه علاوه بر آنها سلولها ي ملانو سيت و آنزيمهاي تيروزيناز ( سازنده ملانين ) را نيز بايد اضافه نمود .
به طور كلي دو نوع غده در داخل پوست وجود دارند :
1- غدد مترشحه چربي
2- غدد مترشحه عرق
لايه هاي پوست :
سطح پوست از تجمع سلولهاي مرده تشكيل شده است . زير اين سطح، سه لايه جداگانه بسيار نازك به شرح ذيل وجود دارند :
1) اپيدرم
2) درم
3) هيپودرم

اپيدرم :
اپيدرم كه ضخامتش از 0.04 تا 1.6 ميلي متر متغيير مي باشد ،لايه مهمي است .سلولهاي لانگرهانس كه ايمني پوست را برعهده دارد ، ملانوسيتها و آنزيم تيروزيناز كه عهده دار توليد رنگدانه هاي ملانين و تنظيم رنگ پوست است ،در اين لايه قرار دارند.
محصولات آرايشي و بهداشتي نظير پاك كننده ها ،لايه بردار ها ، ترميم كنند ه ها يا مرطوب كننده ها نيز بر اين لايه تاثير مي گذارد .
چرا اپيدرم مهم است ؟
– اپيدرم مسئول زيبايي و شادابي ظاهري پوست است .
– پوست را در مقابل خشك شدن ( از دست دادن رطوبت ) ، نفوذ مواد شيميايي مضر وميكروبها حفاظت مي نمايد .
– اپيدرم يك لايه فعال متابوليكي است كه سنتز چربيها (ليپيدها ) را برعهده دارد .
– اولين سد دفاعي در مقابل حمله مواد اكسيد كننده در بدن به شمـار مي رود.
– اپيدرم حاوي مقدار زيادي آب است . هرچه بدن جوانتر باشد ، آب بيشتري در پوست وجود دارد .با افزايش سن ظرفيت نگهداري آب در پوست كاهش مي يابد و در نتيجه پوست به سمت خشك و چروك شدن متمايل مي گردد .
– اپيدرم ، علاوه بر اين ، اولين سد دفاعي بدن در مقابل هجوم ميكروبي محيط اطراف بدن به شمار مي آيد كه در اين ميان عملكرد خود را مديون حضور سلولهاي لانگر هانس مي باشند .
سلولهاي لانگرهانس بسيار به تابش اشعه ماوراء بنفش حساسند .حتي تابش خفيفي از اشعه ماوراء بنفش قادر است سلولهاي لانگرهانس را از بين ببرد كه اين مسئله مي تواند به كاهش ايمني سطح بدن منجر شود .همچنين با افزايش سن ، به طور طبيعي تعداد اين سلولها كاهش مي يابد كه اين خود مي تواند دليلي براي افزايش شيوع سرطان در افراد مسن نسبت به جوانان باشد .
درم :
لايه دوم يا درم 5 تا 7 برابر ضخيمتر از اپيدرم است و به وسيله يك غشاءپيوندي پايه به آن متصل شده است.درم از يك غشاء ضخيم ارتباطي تشكيل شده است كه در حقيقت شبكه بهم بافته اي است از مويرگها ي خوني و لنفي ، رشته ها وپايانه هاي عصبي وحسي ، كلاژن و فيبرهاي پروتئيني الاستيني كه وظيفه آنها نگهداري و حفظ رشته هاي عصبي مي باشد .فوليكول هاي مو ، مويرگهاي خوني ، غده هاي چربي و عرق نيز در اين لايه قرار دارند . وظيفه اصلي اين لايه حفظ استحكام و ارتجاع پوست مي باشد .
چرا درم مهم است ؟
– اپيدرم را به كمك شبكه وسيع وظريف مويرگها ي خوني خود ، تغذيه مي كند .
– به كمك شبكه محكمي از كلاژن و رشته هاي پروتئيني الاستين، سبب استحكام بافت پوست مي شود .
– خاصيت ارتجاعي و كشساني پوست را تامين مي كند .
– به عنوان يك منبع دخيره آب عمل مي كند .
– پوست را در مقابل آسبهاي مكانيكي محافظت مي كند .
– نقش مهمي به عنوان يك گيرنده حسي ويك تنظيم كننده داخلي بازي مي كند .
هيپودرم :
هيپودرم ،سومين و آخرين لايه پوست ،پوست را به بافتهاي ماهيچه اي متصل مي نمايد.
اين لايه به دليل فراواني سلولهاي چربي، خاصيت ارتجاعي بسيار داشته و به عنوان ضربه گير (مثل عملكرد فنرها در اتومبيل ) عمل مي كند . ضربه گيري اين لايه ، نقش بسيار مهمي در حفظ و نگهداري مويرگهاي خوني و پايانه هاي عصبي دارد .
تفاوت پوست مردان و زنان :
بدن انسانها عموما“ شباهت زيادي بهم داشته و تنها در موارد جزئي با هم متفاوت مي باشد .پوست نيز از اين مقوله مستثني نمي باشد . جنسيت، مهمترين عامل ايجاد تفاوت در پوست است.
– ترشحات غدد جنسي مردانه ، بر ضخامت پوست و استحكام لايه هاي درم مي افزايد .
– پوست مردان پر موتر و زبرتر از پوست زنان است.
– غدد عرق ريز مردان بيشتر از زنان است .
– ملانين بيشتري در سلولهاي پوست مردان وجود دارد كه به همين دليل ، پوست مردان غالبا“ تيره تر از پوست زنان است .
– پوست مردان به علت توليد بيشتر مواد مترشحه غدد چربي ، چربتر است .
– مواد شيميايي مترشحه از غدد زنانه ، پوست را صافتر و لطيفتر مي كند.
– موي بدن زنان كمتر ونازكتر از مردان است اما موي سرشان از نظر طول قابليت رشد بيشتري دارد .
– مردان به نسبت زنان ريزش موي بيشتري دارند . در سنين كهولت ، قسمتهايي از موي مردان كم پشت شده و بقيه به سفيد يا خاكستري مي گرايد.
با توجه به اطلاعات فوق، پوست بدن انسان یکی از ارگانهای مهم می باشد و نقش مهمی نیز در سلامتی و پیشگیری از هرگونه بیماری و ورود میکروب ها و ویروس های مزاحم می شود. در سطح پوست بدن انسان میلیاردها روزنه و سوراخ های ریزی وجود دارد که باعث ورود و خروج گازهای و فضولات زیر پوستی و بافت های بدن بوسیله عرق کردن و فعالیت های جسمی از طریق پوست می باشد. همانطور که یادآوری شد در سطح پوست بدن انسان میلیاردها روزنه و سوراخ های ریزی وجود دارد که اگر این سوراخ خا را در کنار هم قرار گیرند و تبدیل به یک سوراخ شوند می توان به جرات گفت یک حفره بزرگی می شود که می تواند خود فرد را ببلعد.
این ارگان مهم همانطور که نقش مهمی در سلامت انسان دارد از طرف دیگر عواملی زیادی هستند که سلامتی این ارگان را، تهدید می کنند یکی از دشمنان قسم خورده و نابکار، یبوست می باشد.
ام الامراض ( یبوست ) زمینه و مادر تمام بیماری ها، از جمله بیماری پرستات در مردان می باشد که این بیماری دلایل و علت های زیادی دارد که یکی از راه های بوجود آمدن یبوست خوراکی ها و غذاهای ماشینی بخصوص نان بدونه سبوس است که توسط مافیای پزشکی، که وظیفه مند شده اند تا زمینه گسترش بیماری را مهیا کنند تا کسب و کار و تجارت مافیای پزشکی رونق بیشتری بگیرد. بر این اساس تیم تحقیقاتی آنها به این نتیجه رسیده اند یکی از راه های گسترش بیماری و ام الامراض از راه تغذیه مردم می باشد که باید دستکاری و تغییراتی صورت بگیرد. و این موضوع منجر شده که از نا آگاهی مردم سوء استفاده کرده و مواد معدنی موجود در آرد گندم و همچنین سبوس گندم را بگیرند و مواد معدنی غیر مناسب مانند آهن و… را به آرد اضافه کنند، و همین امر بلایی شده بر جان مردم و موجب بیماری یبوست در تمام سنین مخصوصا بچه ها و افرادی که مزاج گرم و خشک و مزاج سرد و خشک دارند می شود . و زمینه تنبلی روده ها و ده ها عارضه ازجمله پرستات ، بواسیر، واریکوسل، ناتوانی جنسی و… می شود.
جهت رفع مشکلات موارد فوق و درمان بیماری و کسب مشاوره از متخصصان مجموعه حکیم طب، ابتدا مزاج شناسی شود و توصیه های پیشگیری و درمانی را کارشناسان را بکار ببندید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *